Kozlíček polníček Larged Leaved

Celoročně
Křehké lístky s jemnou oříškovou chutí plné vitamínů.
Zobrazit více
100% (17 hodnocení)
20 Kč
bez DPH 17,67 Kč
Skladem
koupit
katalogové číslo: 5001
EAN: 8590396500106
Hmotnost: 0.005 Kg
výrobce:Semo
popis
parametry
Soubory ke stažení

LARGED LEAVED (D´Olanda a seme grosso) - nenáročná listová zelenina s křehkými, oválně prodlouženými, zelenými lístky s lahodnou jemně nasládlou oříškovou chutí, které jsou plné vitaminů a minerálů. Polníček má krátkou vegetační dobu a velmi dobře odolává mrazu, lze jej pěstovat celoročně.

Šťavnaté listové růžice polníčku se nejčastěji upravují podobně jako hlávkový a ledový salát nebo jako špenát. Čerstvé křehké listy se používají do nejrůznějších salátů, dobře ladí s ředkvičkami,  těstovinami, s masem, rybami nebo sýrem. Polníček můžete také tepelně upravovat, ale zbytečně pak bude ztrácet cenné látky. Můžete jej přidat do polévky, vynikne v restovaných zeleninových směsích nebo jej použít na přípravu špenátu. Je také vynikající do zimních vitaminových nápojů, kde se mixuje s ovocem a trochou vody. Dobré jsou kombinace s banánen, avokádem, jablkem či zázvorem.

Polníček obsahuje velké množství vitaminu C, dokonce více než citron a také vitaminů A a E a betakarotenu. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník a kyselina listová, která je velmi důležitá v těhotenství. Díky obsahu vitaminů je polníček vhodný pro posílení imunity, jeho požívání podporuje krvetvorbu a aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Pomáhá také zvyšovat odolnost proti stresu, zlepšuje soustředění i výkonnost a celkově posiluje duševní vitalitu.

Kozlíček polníček / Valerianella locusta (L.) Laterr.

Nenáročná listová zelenina pěstovaná pro chutné listové růžice, které se upravují jako salát, avšak mají vyšší nutriční hodnotu. Má krátkou vegetační dobu. Vysévá se časně na jaře nebo v červenci. Výsevky od konce srpna do počátku října necháváme přezimovat a sklízíme časně z jara. Vyséváme do řádků 10 cm, můžeme i předpěstovat sazenice.

Kozlíček polníček je nenáročná drobná listová zelenina, která tvoří asi 10 cm vysoké listové růžice. Nejvíce mu vyhovuje středně těžká, dobře propustná půda, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Polníček špatně snáší kyselé půdy, zde si můžete pomoct podzimním vápněním. Chudé půdy můžete vylepšit například kvalitním zahradním kompostem. Dobře se mu daří v sousedství tymiánu, šalvěje, kostivalu a petrželky. Podzimní výsevy je vhodné plánovat do blízkosti kadeřávku, mangoldu nebo růžičkové kapusty, tedy zeleniny, kterou také můžete sklízet během zimy. Díky tomu, že polníček velmi dobře odolává mrazu, jej můžete sklízet po celou zimu!

Semínka kozlíčku polníčku můžete vysévat na venkovní záhony od února do března - sklizeň je od dubna do května, při výsevu v červenci můžete sklizeň očekávat od srpna do října, při výsevu od září do října bude probíhat sklizeň od listopadu do dubna. Při tomto postupném výsevu - na jaře, koncem léta a v polovině podzimu budete mít čerstvou listovou zeleninu zajištěnou po celý rok.

Semínka vysévejte zhruba do 1 cm hlubokých rýh na vzdálenost řádků přibližně 15 cm, v řádku asi 0,5 - 1 cm od sebe. Po výsevu je třeba polníček dobře zalévat a půdu často kypřit a odplevelovat. Vzrostlé sazeničky následně vyjednoťte na zhruba 10 - 15 cm od sebe. Pro zkrácení období růstu a dřívější sklizeň polníčku Vám doporučujeme zakrýt sazenice bílou netkanou textilií.

TIP: Kozlíček polníček můžete také úspěšně pěstovat v nádobách na balkoně, terase i okenním parapetu. Semínka do nádob můžete vyset kdykoli během roku do prostornějších květináčů, truhlíků nebo můžete použít minipařníčky, které díky víku pomáhají udržet ideální mikroklima pro klíčení. Po výsevu semínka zalévejte co nejšetrněji, nejlépe rozprašovačem s odstátou vodou. Ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 °C vyklíčí semínka zhruba za tři týdny. Nádobu s rostlinkami můžete umístit na balkon, na okenní parapet či do světlé chodby, vždy co nejblíž dennímu světlu. Polníček pěstovaný v nádobách se spíše sklízí postupným otrháváním největších lístků, ale vhodnější je celou rostlinku vypíchnout nožem stejně jako ze záhonu.

Kozlíček polníček doporučujeme vysévat na záhon s dostatkem slunce a světla. Ideální teplota pro jeho růst je 10 až 20 °C, dobře snáší i větší teplotní pokles, je mrazuvzdorný a nevadí mu ani -10 °C. Pokud je velmi chladné počasí, je vhodné polníček přikrýt sklem nebo bílou netkanou textilií, aby zbytečně netrpěl nízkými teplotami a aby se nezastavil jeho růst.

Díky mělkému kořenovému systému i velmi krátké vegetaci má kozlíček polníček dost vysoké nároky na vodu. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou a pravidelnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy. Když rostlina trpí suchem, listy žloutnou a zakrňují.

Polníček špatně snáší přímé hnojení. Pro přihnojení na chudých půdách můžete použít například dobře vyzrálý kompost z vlastní zahrady. 

Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období není kozlíček polníček příliš ohrožený výskytem chorob.

 

Ze škůdců se nejčastěji setkáte se slimáky. Poškození rostlin si všimnete hned díky okousaným listům. Při prevenci velmi pomáhá nechat půdu mezi zaléváními proschnout, můžete také použít i ekologické přípravky jako je ND Ferramol přípr.proti slimákům, který obsahuje účinnou látku fosforečnan železitý, který se vyskytuje běžně ve volné přírodě a dokonce se běžně používá v potravinářství. 

Polníček můžete sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů. Můžete použít celou rostlinu, když ji vyrýpnete nožem ze země a odříznete kořínky, nebo otrhávat jen největší lístky a nechat rostlinu dál růst. Polníček stejně jako další listová zelenina je nejchutnější čerstvý, proto je nejlepší sklízet polníček tak, že s rozumem vyrýpnete přesně tolik rostlin, kolik potřebujete, bez ambicí na skladování.

TIP: Pokud Kozlíček polníček necháte vykvést, vytvoří semena a sám se vysemení, budete ho pak mít na zahradě už nejspíš napořád.

 

Parametry

VýrobceSEMO
Cenová skupina2
Množství2g
Výsev01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt) / záhon
Místo pěstováníbalkón / byt / skleník / záhon
Sklizeň01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12
VýrobceSEMO
Cenová skupina2
Množství2g
Výsev01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt) / záhon
Místo pěstováníbalkón / byt / skleník / záhon
Sklizeň01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu.

SOUHLASÍM