Tykev olejná Eso

Tykve určená pro produkci semen na konzum i lisování.
Zobrazit více
100% (5 hodnocení)
38 Kč
bez DPH 32,66 Kč
Není skladem
katalogové číslo: 4004
EAN: 8590396400406
Hmotnost: 0.005 Kg
výrobce:Semo
popis
parametry
Soubory ke stažení

ESO - kolekce RACIO - velmi výnosná odrůda tykve olejné s plazivou lodyhou. Bezslupkatá semena této tykve jsou větší a mají tmavší barvu než u odrůdy Apetit. Odrůda se vyznačuje vyrovnaným zráním plodů a vysokým výnosem.

Semena dýně Eso jsou bez slupky a mají vysoký obsah zinku, jsou vhodná k přímé konzumaci, pražení, sušení a k lisování oleje. Použitelná je i dužnina, která je vodnatější a spíše houbovitá. Polévku nebo pyré z ní uvaříte, ale na kompot a další kuchyňské zpracování není vhodná.

Tykev olejná se pěstuje pouze pro svá jedlá olejnatá semena bohatá na bílkoviny. Je vlastně nahosemnnou mutací, jejíž semena tuhou slupku postrádají. Ze semen se za studena lisuje olej zelené barvy, který je považován za jeden z nejzdravějších rosltinných olejů. Kromě oleje (45% – 50%) obsahují semena dusíkaté látky (32% – 38%), sacharidy (3% – 5%), hrubou vlákninu (2% – 4%) a minerální látky (4% – 6%) včetně mikroprvků jako je zinek, měď, nebo mangan. 

Tykev olejná - bezslupkatá / Cucurbita pepo L.var. Oleifera

Tykvím se nejlépe daří na středně těžkých, humózních půdách, dostatečně zásobených živinami. Podle možnosti je zařazujeme do první tratě. Vyžadují slunečné polohy chráněné před silnými větry. Vhodná předplodina je hrách, cibule, pór, fazol, řepa, košťáloviny a cukrovka. Naopak nevhodné je pěstovat dýně po bramborách, okurkách a rajčatech.

Semena dýní můžete zasít přímo na záhon a nebo si je předpěstovat. Při předpěstováním sadby dýní můžete semena vysazovat již od poloviny dubna do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Semena mají poměrně krátkou dobu klíčivosti, za zhruba 10 dní by měly rostlinky prorazit na povrch substrátu. Rostliny rychle rostou a potřebují dostatek rozptýleného světla, vláhy a konstantní teplotu. Po třech týdnech rostlinky můžete přesadit do větších květináčů. Přesadit sazeničky přímo na záhon doporučujeme až od poloviny května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by rostliny mohli poškodit. Taktéž přímý výsev nechte až na začátek května, tak aby rostlinky nevyrašily před zmrzlými muži. 

Dýně nesnáší mráz, s výsevem ani s výsadbou předpěstovaných sazenic proto nespěchejte. Počkejte až se půda prohřeje, dýně pak poroste rychleji a bude silnější a často se pak může stát, že předběhne v růstu i vývoji sazeničky, které jste si předpěstovali doma. Dýně nejlépe prospívají zasazené na vyvýšených místech na středně těžkých, humózních půdách, dostatečně zásobených živinami. Můžete je vysadit na vyvýšený záhon nebo ještě lépe na kompost. A když překryjete výsadbové místo netkanou bílou textilií, zajistíte semínku lepší mikroklima a ochranu vzrostlé sazeničce proti vnějším vlivům. Jakmile začnou rostliny dosahovat větších rozměrů, pokud je to s ohledem na odrůdu možné, vyplatí se dát k nim oporu, po které se budou moct plazit a nebudou si navzájem stínit.

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko do půdy a většinou si tak potřebnou vláhu obstarají samy. Když je ale delší sucho, musíte je pravidelně a vydatně zalévat nejlépe odstátou vodou a to přímo ke kořenům, tak aby jste zbytečně nepokropili listy. Dýně stejně tak jako okurky nebo rajčata trpí na plísně a těm se nejlépe daří ve vlhku.

Dýně jsou v podstatě nenáročné rostliny, které potřebují hlavně teplo a vodu. V době kvetení a dozrávání plodů ocení hlavně draslík, který zároveň zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům a chorobám. Draslík obsahují organická hnojiva, vhodný je třeba granulovaný kravský hnůj nebo Organo-minerální hnojivo pro okurky, cukety a jiné tykve, který můžete přidat mělkým zapravením do půdy k jednotlivým rostlinám. Hodí se samozřejmě i kompost. Pokud preferujete kapalná hnojiva, dopřejte dýním hnojivou zálivku NATURA Přírodním hnojivem pro plodovou zeleninu. Dýním někdy chybí vápník v půdě a to poznáte tak, že plody začnou od konce zahnívat, ještě když jsou malé. Dodáním vápníku do půdy se situace vyřeší, rostliny ošetřete přípravky pro výživu s vápníkem, jako je např. AGRO Ledek Vápenatý. V zásaditější zemině se s uhníváním plodů nesetkáte, jde o problém zeminy kyselejší.

TIP: Pokud máte možnost a moc byste chtěli mít dýně větší než Váš soused, pak vězte, že nejlepším hnojivem je v tomto případě králičí hnůj. Ten se dává tzv. pod dýni, tedy dříve než rostlinu zasadíte, zakopejte do záhonu zhruba dvacet centimetrů pod povrch půl kyblíku králičího hnoje. To je tak akorát pro dvě rostlinky.

Z nejčastějších chorob se na dýních vyskytují houbové choroby jako je padlí. Padlí - na listech se vytváří bílý nebo šedý práškový povlak. Vypadá jako moučný posyp. Z počátku stačí odstraňovat napadené listy a pálit je. Pokud je nákaza větší ošetřete rostlinu přípravky AGRO Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP nebo AGRO Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP RTD 0,5 L. Choroba může později napadnout květy i stonek a plody.

Dýně nejčastěji napadají mšice a svilušky. Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Postřik aplikujte i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! Mladé rostliny je také nutné chránit před slimáky, každou sazenici tedy můžete zamulčovat slámou, pilinami nebo usušenou trávou, která slimákům zkomplikuje cestu k rostlině.

Dýni olejnou je třeba nechat plně vyzrát, což poznáte podle toho, že celá zežloutne a zůstanou na ní jen zelené flíčky. Potom ji lze rozříznout a vyjmout množství jedlých a chutných semen, která lze nasušit a uložit do zásoby. Semínka se pro další konzumaci pozvolna suší rozprostřená do tenké vrstvy, tak aby neležela na sobě (mohla by plesnivět), a za pokojové teploty. Občas je potřeba je promíchat, aby nezůstala slepená a dosychání se urychlilo. Poté je třeba semínka ještě dočistit tak, že je dobře promnete v dlaních čímž odpadají zbytky dužiny a blanky, jimiž byla semena obalena. U bezslupkých olejných odrůd jako je ESO je potřeba být opatrný, aby se semena nepoškodila. Pak se už jen vytřídí a odstraní se takzvaná hluchá semena, která často vypadají jako plná. Poznáte je tak, že se při zmáčknutí mezi prsty snadno zlomí - u plných to nedokážete, jsou tvrdá a odolná.

Ze semen se za studena také lisuje olej zelené barvy, který je považován za jeden z nejzdravějších rosltinných olejů.

Parametry

VýrobceSEMO
Cenová skupina4
Množství2g
Výsev04 / 05
Místo výsevuv nevytápěných prostorách (skleník, pařeniště) / ve vytápěných prostorách (skleník, byt) / záhon
Místo pěstovánízáhon
Sklizeň09 / 10
VýrobceSEMO
Cenová skupina4
Množství2g
Výsev04 / 05
Místo výsevuv nevytápěných prostorách (skleník, pařeniště) / ve vytápěných prostorách (skleník, byt) / záhon
Místo pěstovánízáhon
Sklizeň09 / 10
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu.

SOUHLASÍM