Paprika Bhut Jolokia Red

Extrémně silně pálivá paprika - SHU 1 050 000.
Zobrazit více
100% (18 hodnocení)
65 Kč
bez DPH 56,41 Kč
Skladem
koupit
katalogové číslo: 2571
EAN: 8590396257109
Hmotnost: 0.004 Kg
výrobce:Semo
popis
parametry
Soubory ke stažení

Paprika Bhut Jolokia - extrémně pálivá paprička. Rostlina dorůstá kolem 100 až 150 cm. Plody jsou 5 až 8,5 cm dlouhé a 2,5 až 3 cm široké, se slabou křehkou stěnou a hladkým povrchem, dozrávající od zelené do červeno oranžové barvy. V dozrálých plodech po rozříznutí můžeme mnohdy sledovat na vnitřní stěně olejovité zažloutlé kapičky, které pálí i na pokožce, protože obsahují vysoký podíl capsaicinu. Chuť zralých plodů lze charakterizovat jako zpočátku suchou, s výrazným ovocným nádechem a s rychlým nástupem velmi ostré pálivosti.

Chutí a ostrostí se tato paprička dá přirovnat k opravdovému zázraku. Pálivost je okolo 1 050 000 jednotek SHU. Papriky se využívají k vaření indických pokrmů, k nakládání či k sušení. Jejich výjimečná chuť dobře vynikne také v dezertech. Jsou vhodné k přípravě extrémně pálivých omáček.

Bbhut Jolokia byla zapsána v roce 2007 do Guinnessovy knihy rekordů jako nejpálivější paprička na světě. Její prvenství sice již bylo překonáno, ale přesto je tato odrůda velice vyhledávaná právě z důvodu její velké, ale relativně přijatelné pálivosti.

Všechny druhy papriky obsahují vitamíny A, C a K, přičemž nejbohatší na vitamíny je paprika červená. Rovněž jsou významným zdrojem minerálů, jako je například draslík, hořčík, fosfor a vápník. Červené papriky jsou důležitým zdrojem Vitamínu A (karoten) a C. Oba vitamíny chrání pleť před předčasným stárnutím a vzniku vrásek. Jako jediná obsahuje rutin, látku chránící cévy před kornatěním. Žlutá paprika je díky vysokém obsahu vitamínu E a antioxidantů zeaxanthin a lutein významnou ochranou očí před rizikem vzniku šedého zákalu. Zelená paprika obsahuje kyselinu listovou, která je důležitá zejména pro těhotné ženy a vývoj plodu. Zároveň podporují krvetvorbu, a ač se to nemusí zdát, zelené papriky podporují i dobrou náladu.

Pálivé papriky - chilli papričky získávají svou pikantnost díky přítomnosti sloučeniny zvané kapsaicin - a čím více kapsaicinu v paprice, tím je pálivější. Předpokládá se, že pálivé papriky zvyšují funkci metabolismu právě díky přítomnosti kapsaicinu. Kapsaicin je dobře známý v přírodním léčitelství, ale také v medicíně. Běžně se používá k podpůrné léčbě proti bolesti a také jako účinný stimulant srdeční činnosti. Pozitivně působí i na štítnou žlázu. V pálivých paprikách jsou také obsaženy antioxidanty a mají antibakteriální účinky, které mohou pozitivně ovlivnit střevní flóru.

Capsicum annuum L. / Paprika roční

Chilli papričky jsou poměrně nenáročnými rostlinami, můžete je pěstovat na zahradě i v květináči na balkoně, terase ale i doma za oknem.

Semena chilli papriček mají dlouhou vegetační dobu, doba klíčivosti může být třeba až tři týdny. Klíčící rostliny potřebují konstantní teplotu a světlo. U chilli papriček je jako univerzální teplota uváděno 29 °C. Můžete si pomoct mini plastovým pařníkem s horním víkem a ventilačními otvory. Jakmile na rostlince vyrazí děložní lístky je pro chilli papričky zásadní, aby den byl již dostatečně dlouhý. Můžete jim tedy zpočátku ještě svítit. Ve stádiu dvou pravých lístků rostliny přepikýrujeme do květináčků 10 x 10 cm. Následně budete moci vypěstovanou sazeničku vysadit na místo pěstění. Nezapomínejte však, že chilli pochází z subtropických a tropických oblastí, takže nesnese mrazy. Ven proto chilli vysazujte až po zmrzlých mužích ne dříve jak v polovině května. Sazenice týden před výsadbou ven otužujte.

Chilli papričky je možné pěstovat na chráněných venkovních záhonech, ve foliovnících nebo ve skleníku. Stejně tak dobře Vám porostou i v květináči umístěné na balkoně nebo terase, ale i na parapetu za oknem. Půda by neměla být přemokřená a těžká. Chilli papričky spíše potřebují vzdušnější půdu. Při výsadbě přidejte do každé jamky lopatku kompostu, a zpola zasypanou sazenici důkladně prolijte. Pak teprve navršte zbytek zeminy. Místo vyberte slunečné a chráněné před výkyvy počasí - (zástěna, foliovník, skleník...).

Rostliny doporučujeme zalévat ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům. Pokud je to možné zalévejte chilli papričky vždy odstátou a ne příliš studenou vodou, ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody. Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání. Řiďme se proto pravidlem "chilli není rýže".

Aby papričky byly stále vitální, odolnější vůči stresům a měly maximálně možnou násadu květů nezapomínejte na pravidelnou výživu. Pro chilii papričky Vám doporučujeme použít přírodní hnojiva jako je Guáno nebo Vitality Komplex Rajče a paprika s vermikompostem, což je žížalí trus který je považován za nejlepší hnojivo. Hnojivo obsahuje jedinečné složky, které každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj.

Z nejčastějších chorob se na paprikách vyskytují houbové choroby. Rostliny ošetřujte přípravkem NATURA Bylinková směs na plísně.

 

Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Postřik aplikujte i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! 

Plody Chilli papričky zrají poměrně dlouho, může jim to trvat až tři měsíce. 

 

Parametry

VýrobceSEMO
Barvačervená
Cenová skupina6
Množství15 semen
Výsev01 / 02
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt)
Místo pěstováníbalkón / byt / pařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09 / 10
VýrobceSEMO
Barvačervená
Cenová skupina6
Množství15 semen
Výsev01 / 02
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt)
Místo pěstováníbalkón / byt / pařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09 / 10
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu.

SOUHLASÍM