Okurka setá salátová Cheer F1

Velmi raná salátovka vhodná i pro pěstování ve fóliovnících.
Zobrazit více
98.57% (14 hodnocení)
46 Kč
bez DPH 39,94 Kč
Skladem
koupit
katalogové číslo: 2405
EAN: 8590396240507
Hmotnost: 0.006 Kg
výrobce:Semo
popis
parametry
Soubory ke stažení

CHEER  F1 – hybridní, velmi raná, nepartenokarpická okurka polního typu High Mark II. Rostlina je velmi vzrůstná, má převážně samičí kvetení. Je geneticky nehořká. Nepřerůstající plod je středně dlouhý (20 - 22 cm), tupě zakončený, barva v tržní zralosti je tmavozelená s výrazným leskem a bílými, hrubými ostny. Plody jsou odolné k deformacím a mají velmi dobrou skladovatelnost. Vyniká velmi dobrým zdravotním stavem.

Je určena pro přirychlování ve fóliovnících, pod netkanou textilií a pro pěstování na poli. Je vhodná jako následná plodina např. po raných bramborách.

Salátová okurka je bohatá na vitamíny a minerální látky, obsahuje vitamín C, provitamín A (beta-karoten), ze skupiny B vitamínů téměř všechny kromě B12. Z minerálních látek je zajímavý vysoký obsah křemíku a síry, dále vyrovnaný poměr draslíku a sodíku, fosfor, zinek, měď, chrom, kobalt a mangan. Díky svému složení okurky zlepšují stav svalů, šlach, kloubů, chrupavek, ale i vlasů a nehtů. Působí silné detoxikačně, čistí kůži při akné a ekzému a celé tělo při dně a revmatismu. Díky močopudným a očistným účinkům snižuje otoky, vyplavuje písek z ledvin a napomáhá rozpouštění močových a ledvinových kaménků, je vhodná i při zánětech močových cest. Protože neobsahuje téměř žádné kalorie a naopak je velkým zdrojem vitamínů a minerálních látek, pomáhá při redukčních dietách a celulitidě. Zevně okurková šťáva (nebo plátky okurky přiložené na postižené místo) mírní svědění způsobené popálením od rostlin nebo štípnutím hmyzu a mírní otoky („pytle") pod očima.

Cucumis sativus L./ Okurka setá

Okurka je plodinou první tratě. Vyžaduje záhřevné, úrodné a dobře propustné půdy. Vzhledem k slabšímu kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Vhodná předplodina je hrách, cibule, pór, fazol, řepa, košťáloviny a cukrovka. Nevhodné jsou brambory a jahody. Pozor na rezidua z herbicidů, zvláště triaziny a chlorsulfurony.

Semena okurek můžete zasít přímo na záhon a nebo si je předpěstovat. Při předpěstováním sadby okurek můžete semena vysazovat již od poloviny dubna do truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Semena mají krátkou dobu klíčivosti, za 7 až 10 dní mají rostliny rozložené děložní lístky a můžete je přesadit do sadbovačů nebo malých květináčů o průměru asi 6 - 8 cm. Po dvou až čtyřech týdnech má rostlina 1 - 3 pravé lístky a je připravená k výsadbě ven. Přímo na záhon můžete semena začít vysévat až po zmrzlých mužích, tedy od poloviny května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by rašící rostliny mohli poškodit.

Okurky jsou původem tropické a subtropické liány, které preferují vyšší teploty. S výsevem ani s výsadbou okurek proto nespěchejte. Počkejte až se půda prohřeje, okurka pak poroste rychleji a bude silnější a často se pak může stát, že předběhne v růstu i vývoji sazeničky, které jste si předpěstovali doma. Okurky dle odrůdy můžete pěstovat na venkovních záhonech, ve foliovnících nebo ve skleníku. Při pěstování okurek na venkovních záhonech vybírejte slunné a před větrem chráněné místo s úrodnou, dobře propustnou půdou s dostatkem vápníku

TIP: Při výsevu semen i při vysazování sazenic Vám doporučujeme přikrýt záhon netkanou textilií, která propouští vodu a bude rostlinám udržovat stabilní teplotu půdy. Vítaným bonusem jistě bude, že současně zabraňuje prorůstání plevelů a po dešti či zalévání okurky díky ní nebudou ležet na zemi a nebudou špinavé od hlíny. 

A protože okurka je popínavá liána, velmi ji prospívá vertikální pěstování. Podstatou tohoto způsobu pěstování je opěrná konstrukce pro rostliny a natažení sítí, po kterých se okurky budou moci pnout. Tento způsob pěstování můžete s úspěchem využít jak na venkovním záhoně tak i ve skleníku. Oproti běžnému pěstování okurek na zemi, jejich pěstování na síti sebou nese nesporné výhody jako je lepší zdravotní stav rostlin, protože porost je vzdušný a listy rychleji osychají, snadnější je i ochrana proti chorobám a škůdcům. Okurky nejsou znečištěné od zeminy a díky dostatku sluníčka rychleji vyzrávají a jsou lépe vybarvené, sklizeň je snadnější a přehlednější. A v neposlední řadě znamená velkou úsporu místa na záhoně či ve skleníku.

Okurky stejně jako rajčata doporučujeme zalévat pravidelně každý den, ráno nebo na večer, nejlépe odstátou vodou a to přímo ke kořenům, tak aby jste nepokropili listy. Okurky trpí na plísně a těm se nejlépe daří ve vlhku. Voda by také při zalévání na listy mohla spláchnout aplikovaný postřik právě proti plísni.  

Aby okurky byly stále vitální, odolnější vůči stresům a měly maximálně možnou násadu květů nezapomínejte na pravidelnou výživu. Dopřejte jim hnojivou zálivku NATURA Přírodním hnojivem pro plodovou zeleninu nebo Vitality Komplexu. Hnojivo obsahuje jedinečné složky, které každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj. Pokud preferujete granulovaná hnojiva, doporučujeme Vám Organo-minerální hnojivo pro okurky nebo Cererit

Z nejčastějších chorob se na okurkách vyskytují houbové choroby jako je plíseň okurková nebo padlí. Rostliny ošetřujte přípravkem NATURA Bylinková směs na plísně, pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči houbovým chorobám. Tento přírodní výluh vytváří na rostlinách jemný film, který se postupně vstřebává, okurky chrání a zároveň působí jako listové hnojivo. Padlí - na listech se vytváří bílý nebo šedý práškový povlak. Vypadá jako moučný posyp. Choroba později může napadnout květy i stonek a plody. Rostliny ošetřujte přípravky AGRO Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP nebo AGRO Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP RTD 0,5 L.

Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Postřik aplikujte i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! 

U okurek je důležité rychlé sklízení plodů. Čím rychleji okurky sklízíte, tím rychleji rostlina nasadí na další květy a plody. Plody tedy sklízejte pravidelně probírkou, aby nepřezrály. Rostliny neunesou velké množství plodů naráz a plození si pak samovolně zpomalí. Okurky dokonce mohou odvrhnout i mladé, nedozrálé plody, pokud ty již velké a zralé pravidelně netrháte (mladé plody začnou od špičky žloutnout, hnědnout - hnít). 

Parametry

VýrobceSEMO
Cenová skupina5
Množství1,5g
Výsev03 / 05 / 06
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt) / záhon
Místo pěstovánípařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09 / 10
VýrobceSEMO
Cenová skupina5
Množství1,5g
Výsev03 / 05 / 06
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt) / záhon
Místo pěstovánípařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09 / 10
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu.

SOUHLASÍM