Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Meloun cukrový Ananas

Nová středně raná odrůda vhodná pro rychlení i pole, 1,5 - 2,5 kg.
Zobrazit více
90% (4 hodnocení)
25 Kč
bez DPH 22,60 Kč
Není skladem
katalogové číslo: 4702
EAN: 8590396470201
Hmotnost: 0.005 Kg
výrobce:Semo
Dárek:Dárek - Jmenovka pro vaše semínka
Popis
parametry
Soubory ke stažení
Dotaz na produkt

ANANAS – nová odrůda cukrového melounu vhodná pro polní pěstování i pro rychlení. Plody vejčitého tvaru o hmotnosti 1,5 – 2,5 kg mají oranžovou slupku s jemným síťováním a bílou sladkou dužninu. Tato odrůda je dobře odolná proti poškození při transportu.

Vegetační doba 100 - 110 dní od výsevu do sklizně. Sklízí se od poloviny července.

Meloun cukrový se od melounu vodního liší velikostí, barvou a chutí plodu i vzhledem rostliny, která má výrazně kulatější listy a menší plody. Chuť tohoto plodu je jemná, sladká a osvěžující, doplněná o medové aroma. Kromě vody obsahuje tento plod spoustu dalších zdraví prospěšných látek, mezi které se řadí například železo, vápník, hořčík, draslík a vitamíny z řady A, B, C, K. Žlutý meloun dokáže podporovat imunitní systém a trávení, má detoxikační účinky, snižuje vysoký krevní tlak, udržuje pevnou pokožku, zvyšuje soustředěnost a má také skvělé účinky na kvalitu našeho zraku. Díky svým vlastnostem je i skvělým prevenčním přípravkem při tvorbě žlučových kamenů.

Semínka melounu v sobě ukrývají spoustu tělu prospěšných látek. Jsou plná proteinů, vlákniny, vitamínů skupiny B, minerálů (hořčíku, draslíku, manganu, železa, zinku, fosforu) i nenasycených tuků.

Meloun cukrový / Cucumis melo L.

Melouny milují teplo, dostatek vláhy a půdu bohatou na živiny. Jsou citlivé na kolísání teplot, déle trvající deště a větry. Venku je můžete pěstovat na chráněných polohách s celodenním osluněním. Půda by měla být výhřevná. Pokud nemáte zahrádku ve vinařské oblasti Česka, jednoznačně Vám doporučujeme použít k pěstování melounů pařeniště, nebo ještě lépe skleník.

Melouny je nutné předpěstovávat. S výsevem můžete začít již koncem března. Pro klíčení melounů je důležitá teplota, ta by se měla pohybovat kolem 22°C. Výsev proveďte do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem, použít můžete i rašelinové tablety. Do každé jamky dejte 1 až 2 semínka zhruba centimetr hluboko pod povrch. Substrát pravidelně zalévejte a udržujte vlhký. Semena mají poměrně krátkou dobu klíčivosti, za zhruba 14 dní by měly rostlinky prorazit na povrch substrátu a vytvořit děložní lístky. Rostliny rychle rostou a potřebují dostatek rozptýleného světla, vláhy a konstantní teplotu. Po celou dobu předpěstování by jste měli udržet teplotu kolem 20°C. Na začátku května můžete začít s otužováním sadby.

Melouny jsou rostliny velmi citlivé na kolísání teplot, s výsadbou předpěstovaných sazenic proto nespěchejte. Počkejte až se půda prohřeje. Sazenice můžete začít vysazovat ven nejdříve od poloviny května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by rostliny mohli poškodit. Sazenice cukrových melounů vysazujte do sponu přibližně 130 cm x 50 až 60 cm. Sazenice jsou sice při výsadbě malé, ale jde o liánovitou rostlinu, která se rychle rozrůstá. Budou-li melouny blízko u sebe, porost bude hustý, sníží se výnos a také si zkomplikujete sklizeň.

Melouny nejlépe prospívají zasazené na lehčích, záhřevných humózních půdách, dobře zásobených živinami. Můžete je vysadit na záhon nebo stejně jako cukety či dýně na kompost. Při výsadbě přidejte pod rostliny do jámy uzrálý hnůj nebo kompost. Můžete si pomoct i granulovaným hnojem. Po výsadbě je vhodné rostliny vydatně zalít. Při pěstování melounů je velmi vhodné použít černou netkanou textilii. Ta bude přitahovat sluneční paprsky a bude akumulovat teplo v půdě, které se bude uvolňovat i po setmění. Navíc textilie zadržuje vláhu a nedovolí růst plevelů. A když překryjete výsadbové místo netkanou bílou textilií, zajistíte vzrostlé sazeničce ochranu proti vnějším vlivům.

Melouny tvoří z 90 % voda. Proto je důležité je během vegetace zalévat. Zvýšený přísun vody i živin vyžadují hlavně v období květu a tvorby plodů. Více se osvědčuje méně častá zato vydatná zálivka. Dvakrát týdně půdu kolem rostlin řádně prolijte velkým množstvím vody, zhruba 10 litrů na 1 rostlinu. Rostliny zalévejte nejlépe odstátou vodou a to přímo ke kořenům, tak aby jste zbytečně nepokropili listy a předešli tak tvorbě plísní. 

Melouny jsou náročné na živiny a to hlavně na dusík ve fázi počátečního růstu. V době kvetení a dozrávání plodů také velmi ocení dodaný draslík, který zároveň zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům a chorobám. Použít můžete například organická hnojiva, vhodný je granulovaný kravský hnůj nebo Organo-minerální hnojivo pro okurky, cukety a jiné tykve, který můžete přidat mělkým zapravením do půdy k jednotlivým rostlinám. Hodí se samozřejmě i kompost. Pokud preferujete kapalná hnojiva, dopřejte cuketám hnojivou zálivku NATURA Přírodním hnojivem pro plodovou zeleninu

TIP: Pokud již víte, že by jste přístí rok chtěli pěstovat melouny s úpravou půdy začněte již na podzim. Vyhněte se záhonům, ze kterého jste právě sklidili tykvovité rostliny jako je třeba hrách nebo fazole, které byli napadeny nějakou chorobou. Nebudete pak muset bojovat s výskytem starých chorob a škůdců na melounech.  Do této půdy zaryjte ideálně čerstvý hnůj, můžete použít i granulovaný hnůj a přidat kompost. Co nejdříve na jaře, jak to počasí dovolí, pak půdu opět zryjte. Melounům vyhovuje půda bohatá na živiny, proto ji ještě před vysazením znovu dobře pohnojte. Vykopejte jámu a dno zasypte opět hnojem nebo kompostem.

Meloun se řadí mezi rostliny do značné míry podobné okurkám či cuketám a dýním. Z nejčastějších chorob se na melounech vyskytují houbové choroby jako například padlí. Padlí - na listech se vytváří bílý nebo šedý práškový povlak. Vypadá jako moučný posyp. Účinnou prevencí je pravidelná zálivka a stále mírně vlhká půda. Při prvních náznacích napadení odstraňte poškozené listy a rostlinu ošetřete přípravkem AGRO Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP nebo AGRO Choroby rajčat a okurek STOP

Na melounech se rády vyskytují molice a svilušky, proti těmto savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Postřik aplikujte i z rubu listů, kde se svilušky hlavně vyskytují! Mladé rostliny je také nutné chránit před slimáky, každou sazenici tedy můžete zamulčovat slámou, pilinami nebo usušenou trávou, která slimákům zkomplikuje cestu k rostlině.

Při pěstování venku opylení květů zajistí včely a čmeláci, ve skleníku či foliovníku doporučujeme sazenice vysadit co nejblíže u dveří, kde si jej opylovači najdou. Že cukrový meloun na záhonu dozrává, poznáte například podle vůně i změny barvy slupky. Ale orientovat byste se měli hlavně podle stopky, respektive její absence. U zralého cukrového melounu se totiž stopka začíná sama oddělovat. Zprvu jemně, po okrajích a postupně více. Když pak do ní jemně ťuknete prstem, oddělí se úplně. Zralý cukrový meloun tedy netrháte, jednoduše Vám zůstane v ruce. Pokud musíte plod utrhnout dříve, nechte jej pár dní dozrát v teple na slunci.

Parametry

VýrobceSEMO
Cenová skupina3
Množství0,8g
Výsev03 / 04
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt)
Místo pěstovánípařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09
VýrobceSEMO
Cenová skupina3
Množství0,8g
Výsev03 / 04
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt)
Místo pěstovánípařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal