Kukuřice setá cukrová Luminox F1

Velmi raný až raný supersladký hybrid cukrové kukuřice.
Zobrazit více
96% (10 hodnocení)
25 Kč
bez DPH 21,74 Kč
Skladem
koupit
katalogové číslo: 1730
EAN: 8590396173003
Hmotnost: 0.005 Kg
výrobce:Semo
popis
parametry
Soubory ke stažení

LUMINOX - velmi raný až raný supersladký hybrid cukrové kukuřice. Průměrný počet řad zrn na klasu je 14 – 16. Vynikající na mrazení, konzervování a přímý konzum.

Má velmi dobrý zdravotní stav.

Zrna kukuřice obsahují velké množství vitamínů skupiny B, zejména B1 (thiamin), B3 (biotin), B5 (kyselina pantotenová) a B9 (kyselina listová). Z minerálních látek jsou v kukuřici zastoupeny železo, hořčík, selen, zinek a mangan. Zrna kukuřice jsou bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Kukuřici je proto vhodné konzumovat při stresu a v situacích, kdy potřebujete rychle dodat energii mozku. Zrna kukuřice jsou velmi sytá a jejich příznivé účinky se dostavují velmi rychle. Kromě pozitivního vlivu na nervovou soustavu a vitalitu pomáhá kukuřice posilovat srdce, podporuje krvetvorbu, udržuje hormonální rovnováhu, má pozitivní vliv na plodnost, zvyšuje pohlavní výkonnost a podporuje látkovou výměnu. 

Kukuřice neobsahuje gluten a tak ji dobře snášejí i lidé s celiakií. Doporučuje se konzumovat při zažívacích a střevních problémech, při chronických onemocněních ledvin.

Kukuřice setá/ cukrová  / Zea mays L./ Zea mays L. convar. saccharata Koern.

Kukuřiče je teplomilná zelenina s vysokými nároky na vláhu. Vyžaduje záhřevnou, hlubokou, hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Venku je můžete pěstovat na místech chráněných před větrem s celodenním osluněním. 

POZOR, pokud je cukrová kukuřice vyseta v blízkosti (100 - 300 m dle povahy terénu a přítomnosti přirozené zábrany) např. živého plotu, hradby stromů či jiné kukuřice (krmné, pukancové, okrasné) může dojít k vzájemnému opylení a zrna cukrové kukuřice ztrácí svou příjemnou sladkost!

Nejčastější postup při výsevu semínek kukuřice je výsev přímo na záhon. Semínka kukuřice neklíčí při teplotách pod 10°C. Proto semínka vysévejte přímo na stanoviště až po polovině května, po „zmrzlých mužích“. Semínka sejte do hloubky 2,5 cm na vzdálenost 7 cm a do řádků vzdálených 70 cm. Kukuřici setou Vám doporučujeme vysévat v blocích alespoň po čtyřech řadách, čož zaručí dobré opylení ( pyl se přenáší větrem) a potřebné mikroklima, důležité ke zrání klasu. Po vzejití rostliny vyjednoťte na 25 cm od sebe. Kukuřice je velmi vhodná pro postupné výsevy.

TIP: Moc se o tom neví, ale kukuřice cukrová dobře snáší přesazování. Toho můžete využít pro dosažení co nejranější sklizně na přímý konzum. Semena se vysévají v druhé polovině března do skleníku či folníku, nejlépe do sadbovače s kvalitním výsevním substrátem. Vypěstování sadby trvá 4 - 5 týdnů. Pak je jeden týden otužujte. Sadbu vysazujte ve sponu 75 x 25 cm nebo 80 x 20 cm v době, kdy teplota půdy stoupne na 13°C. Předpěstováním si zkrátíte dobu do sklizně palic přibližně o tři týdny.

Nejlepší předchůdci kukuřice jsou zimní a jarní obiloviny, luštěniny, zelí, rajčata, melouny. Při výběru místa myslete na to, že kukuřice zhruba za měsíc a půl vytvoří stěnu, která bude stínit. Při pěstování cukrové kukuřice na zahrádkách je vhodné rostliny pravidelně okopávat. Rostlina má totiž mělký kořenový systém a tak ke stéblům nahrnujte vrstvu zeminy, aby se zvýšila stabilita rostliny.

Kukuřice vyžadují dostatek vláhy, aby stále rostly – zaléváme je důkladně, aby se voda dostala až ke kořenům. Obzvláště ve fázi vývoje listů, kdy rostlina intenzivně zvyšuje svou zelenou hmotu a během období květu. 

Ke hnojení kukuřice se běžně používají organická hnojiva jako je chlévský hnůj či kompost, který rostlině dodá základní potřebné živiny k růstu. Použít můžete například granulovaný kravský hnůj. Pro kukuřici je také duležitý fosfor, který podporuje rané fáze růstu. Jeho nedostatek způsobuje zpomalení růstu, snížení počtu zrn v palici a mimo jiné nerovnoměrné dozrávání.

Kukuřičné plodiny jsou náchylné k houbovým chorobám. Nejlepší prevencí je výsev odrůd odolných vůči těmto chorobám.

 

Kukuřici napadají mšice, které způsobují posátí listů a přenášejí na rostliny houbové choroby jako je virová mozaika kukuřice. Proti těmto savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Postřik aplikujte i z rubu listů, kde se svilušky hlavně vyskytují! 

Klasy kukuřice dozrávají v období srpna až září. Cukrová kukuřice se sklízí ve stádiu „mléčné“ zralosti, kdy zrna ještě netvrdnou, jsou sytě žlutá a při naříznutí roní bílou škrobovatou tekutinu. Zralost také poznáte podle zhnědnutí blizen, tedy pro kukuřici typických vlásků. Pukancovou kukuřici sklízíme plně vyzrálou.

Parametry

VýrobceSEMO
Cenová skupina3
Množství3g
Výsev04 / 05 / 06
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Sklizeň08 / 09
VýrobceSEMO
Cenová skupina3
Množství3g
Výsev04 / 05 / 06
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Sklizeň08 / 09
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu.

SOUHLASÍM