Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Kalabasa Kalabasa

Indická okurka - vhodná pro použití obdobně jako cuketa, nakládání, saláty.
Zobrazit více
96.67% (24 hodnocení)
38 Kč
bez DPH 33,87 Kč
Není skladem
katalogové číslo: 4091
EAN: 8590396409102
Hmotnost: 0.005 Kg
výrobce:Semo
Dárek:Dárek - Jmenovka pro vaše semínka
Popis
parametry
Soubory ke stažení
Dotaz na produkt

KALABASA – Lagenárie neboli kalabasa, česky zvaná Indická okurka patří k vděčným, bujně rostoucím popínavým druhům tykví. Jedná se o u nás méně známou jednoletou rostlinu s popínavou lodyhou a světle zelenými, většinou srdčitými nebo ledvinovitými listy. Indická okurka kvete bílými květy na dlouhých stopkách. Plody jsou válcovité, dužnaté bobule dorůstající délky 0,3 - 1,5 m.

Mladé plody lze připravit na mnoho způsobů. Můžete je použít do salátů, nakládat do octových nálevů stejně jako okurky nebo z nich připravovat pokrmy obdobně jako z cukety. 

Mladé plody lagenarie obsahují velmi málo kalorií, a proto se doporučují diabetikům a při redukčních dietách. Mají jemnou, neutrální chuť, podobně jako okurky. Obsah vitaminu C je střední, lagenarie rovněž obsahují malé množství bílkovin a vitaminu B.

Vyzrálé plody můžete využít jako krásnou a originální dekoraci. 

Lagenaria siceraria L. / Kalabasa – indická okurka

Pěstování této rostliny je podobné jako u jiných tykvovitých rostlin. Nejlépe se jí daří na středně těžkých, humózních půdách, dostatečně zásobených živinami. Podle možnosti je zařazujeme do první tratě. Vyžadují slunečné polohy chráněné před silnými větry. Vhodná předplodina je hrách, cibule, pór, fazol, řepa, košťáloviny a cukrovka. Naopak nevhodné je pěstovat je po bramborách, okurkách a rajčatech.

Semena indické okurky můžete zasít přímo na záhon a nebo si je předpěstovat doma. Při předpěstováním sadby můžete semena vysazovat již od konce března do sadbovače, rašelinových tablet nebo do truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Semena pro klíčení potřebují teplotu 20 °C - 25 °C. Předpěstované sazeničky vysoké cca 20 - 25 centimetrů doporučujeme vysadit na trvalé stanoviště až koncem května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by rostliny mohli poškodit. Taktéž přímý výsev nechte až na začátek května, tak aby rostlinky nevyrašily před zmrzlými muži. 

Indická okurka nesnáší mráz, s výsevem ani s výsadbou předpěstovaných sazenic proto nespěchejte. Počkejte až se půda prohřeje. Rostliny mají rády slunce, vhodné je také jejich pěstování ve skleníku či foliovníku. Rostliny vysazujte jednotlivě, ve sponu 1 x 1 m. Potřebují pro svůj růst dostatečný prostor a také oporu - v případě, že se rostlina pne příliš do výšky, zakraťte její výhony. Kalabasa nejlépe prospívá zasazená na bohaté a dobře vyhnojené půdě. Má velmi bujný růst a proto je přímo ideální na pokrytí kompostů, pergol nebo plotů. A když překryjete výsadbové místo netkanou bílou textilií, zajistíte semínku lepší mikroklima a ochranu vzrostlé sazeničce proti vnějším vlivům. Při výsevu semen i při vysazování sazenic Vám rovněž doporučujeme přikrýt záhon netkanou textilií, která propouští vodu a bude rostlinám udržovat stabilní teplotu půdy. Vítaným bonusem jistě bude, že současně zabraňuje prorůstání plevelů.

TIP: Indická okurka má samičí květy především na bočních větvích, proto je vhodné zaštípnutí hlavního výhonu hned na počátku vegetace, při délce okolo 60 - 80 cm, čímž se podpoří tvorba bočních větví a také násada plodů. V uzavřených prostorech jako jsou skleníky či foliovníky je třeba zajistit přístup opylovačům.

Stejně tak jako klasické okurky, tak i indická okurka potřebuje pro svůj růst dostatek vláhy. Doporučujeme pravidelnou a vydatnou zalivku, nejlépe odstátou vodou a to přímo ke kořenům, tak aby jste zbytečně nepokropili listy. Kalabasa stejně tak jako okurky nebo dýně trpí na plísně a těm se nejlépe daří ve vlhku.

Tak jako Indická okurka vyžaduje pravidelnou zálivku, vyžaduje také pro svůj zdravý růst pravidelné hnojení. Rostliny přihnojujte 1x za 14 dní tekutým hnojivem určeným pro okurky NATURA Přírodní hnojivo pro plodovou zeleninu 1l. Použít můžete i granulované hnojivo Organo-minerální hnojivo pro okurky, cukety a jiné tykve, které můžete přidat mělkým zapravením do půdy k jednotlivým rostlinám. K přihnojení se samozřejmě hodí i kompost.

I indickou okurku napadají houbové choroby jako je plíseň či padlí. Rostlinu můžete ošetřit přípravky AGRO Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP nebo AGRO Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP RTD 0,5 L nebo AGRO plíseň STOP RTD.

Indické okurky stejně jako naše okurky při pěstování ve sklenících nejčastěji napadají mšice a svilušky. Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Postřik aplikujte i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! Mladé rostliny je také nutné chránit před slimáky, každou sazenici tedy můžete zamulčovat slámou, pilinami nebo usušenou trávou, která slimákům zkomplikuje cestu k rostlině.

Indická okurka začíná plodit koncem června, začátkem července. Pokud chcete plody použít jako zeleninu, sklízejte je ještě křehké a jemné. Když plod uchopíte oběma rukama, měl by se dát lehce ohnout. Kalabasu je možné sklízet i jen po částech podle okamžité spotřeby a momentální chuti. Rostlina je i po odřezání části plodu schopna znovu dorůst, aniž by podlehla hnilobě. Její odřezaná část totiž zaschne a plod poté pokračuje v růstu.

TIP: Chcete-li plody využít jako dekoraci, nechejte je vyzrát až do konce vegetačního období na rostlině. Dužina vyschne a oplodí zralých plodů zdřevnatí a nepropouští vodu. Vyschlé plody jsou velmi atraktivní na pohled. Suché a vyčištěné plody se často používaly jako zdobené nádoby nebo se z nich vyráběly rezonanční části hudebních nástrojů.

Parametry

VýrobceSEMO
Cenová skupina4
Množství3g
Výsev04
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt)
Místo pěstovánípařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09
VýrobceSEMO
Cenová skupina4
Množství3g
Výsev04
Místo výsevuve vytápěných prostorách (skleník, byt)
Místo pěstovánípařeniště / skleník / záhon
Sklizeň07 / 08 / 09
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal