Sója luštinatá Moravians

Středně raná odrůda s dobrým zdravotním stavem a spolehlivým výnosem.
Zobrazit více
100% (4 hodnocení)
Produkt se již neprodává
katalogové číslo: 0968
EAN: 8590396096807
výrobce:Semo
popis
parametry
Soubory ke stažení

BOHEMIANS - Středně raná odrůda s dobrým zdravotním stavem a spolehlivým výnosem. 

Kromě bílkovin obsahuje sója, nazývaná také rostlinné maso, vápník, železo, vitaminy skupiny B, olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, vitamin E, fosfolipidy a vlákninu, hořčík a řadu esenciálních aminokyselin. Jde o dobrý zdroj minerálů obsahující také fytoestrogeny, které snižují výskyt rakoviny prsu.

Velmi důležitá je pro lidi se srdečními a cévními nemocemi. Díky lecitinu povzbudí správný chod mozku. Napomůže pružné pokožce a dobře ji vyživí. Pitím sójového mléka můžete předcházet mnoha alergickým reakcím organismu. Jeho pravidelná denní dávka může ženám zajistit období klimakteria bez potíží.

Sója sladí hladinu pohlavních hormonů žen i mužů. Prevenčně ji lze využít proti nádorům pohlavních orgánů. Ocení ji diabetici, protože zpomaluje přístup glukózy do krevního oběhu. Vláknina zabraňuje vzniku žlučových kamenů. Sója se dá využít při léčbě celiakie. Pravidelná konzumace odstraní zácpu a preventivně zapůsobí proti hemoroidům, střevním vychlípeninám a střevním nádorům. Pomáhá upravit vysoký krevní tlak do normálu.

Dále ji používejte při revmatických onemocněních, dně, osteoporóze a osteomalacii, kazivosti zubů, překyselení, pálení žáhy, ekzémech, vyrážkách. Sójový olej příznivě působí na činnost nervové soustavy.

Glycine max (L.) MEER. / Sója obyčajná

Sója je teplomilnou rostlinou, která pochází z jihovýchodní Asie, Číny, Koreie a Japonska. V našich klimatických podmínkách se daří pouze keříčkovitým odrůdám.

Nejlépe roste v kukuřičných a řepných oblastech, hlavně na jižní Moravě a v Polabské nížině. Nesnáší těžké, kyselé a zamokřené půdy. Dobře roste v neutrálních záhřevných půdách, bohatých na živiny. Při jejím růstu je vysoká spotřeba dusíku), kterou rostlina částečně hradí prostřednictvím hlízkových bakterií na svých kořenech.

S termínem setí sóji není třeba pospíchat neboť sója má ráda dostatečně prohřátou půdu podobně jako kukuřice. Optimální termín pro výsev je od poloviny dubna až do začátku května. V tomto termínu je půda prohřáta a zajišťuje rostlinám rychlý start i vyšší nasazení prvního patra lusků oproti dřívějšímu termínu setí. Hloubka setí se pohybuje okolo 3 - 5 cm ve sponu 40 x 5 cm.

TIP: Celkem dobře se osvědčilo nakrytí výsevu na venkovních záhonech dvěma vrstvami netkané textilie, při nižších teplotách se také doporučuje nechat textilii na záhoně až do konce května.

Sója je jednoletá luštěnina keříčkovitého typu, silně ochlupená, při dozrávání žloutne. Listy jsou složené z 3 - 5 lístků, nejčastěji trojčetných. Květy jsou drobné, uspořádané po 3 - 8 do hroznů. Korunní lístky jsou bílé nebo fialové až světle fialové. Plody jsou lusky  25 - 70 mm dlouhé a počet semen v lusku je 1 - 4. Na jedné rostlině se tvoří 20 - 40 lusků. Semena jsou kulatá nebo  oválná.

Za příznivých teplotních a vláhových podmínek vzchází za 10 - 12 dnů. Při 14 °C se růst zastavuje. Jarovizace trvá 10 - 14 dní a nastává při teplotě 20 - 25 °C. Náročnější na teplo je rostlina od období květu až do vytvoření semen. Sója je rostlina krátkého dne.

Sója nevyžaduje žádnou oporu, jedná se o keřovitou rostlinu. Mladé rostlinky je třeba pravidelně okopávat a udržovat je v bezplevelném stavu. Čistý záhon působí jako prevence proti napadení škůdci a chorobami.

Při pěstování sóji je velmi důležitý dostatek vláhy, a to zejména při klíčení a kvetení a v době od kvetení do nalévání semen v luscích.

 

Sója má ve srovnání s ostatními druhy luskovin daleko vyšší potřebu živin, zvláště dusíku, což je dáno jeho obsahem v semenech i celé rostlině.

Nejčastější choroba která může sóju postihnout je virová mozaika. Projevuje se zakrnělými listy, které jsou zkadeřené a mramorované (světle a tmavě zelené skvrny na listech). Lusky jsou menší a zvlněné. Napadená semena jsou mramorovaná. Příznaky nemusí být zřetelné při teplotách nad 30 °C. Příznaky se obvykle objevují v době kvetení a po odkvětu. Účinná pomoc proti ní není a nezbývá než napadené rostliny zlikvidovat. Virus roznášejí mšice. Proti těmto savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Postřik aplikujte i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují! K dalším chorobám na sóji patří bakteriální spála sóje nebo například plíseň sóje, ani proti jené z chorob není účinná chemická pomoc. Nejlepší prevencí je výsev certifikovaného osiva a pěstování odolných odrůd. 

Za teplých a suchých dnů se na rostlinách nejčastěji setkáte se Sviluškami, které přednostně napadají vrchní (sušší a osluněné) listy a postupně zachvacují celou rostlinu. Svilušky napadají zejména spodní stranu listu. Dále se můžete setkat se mšicemi či s housenkami motýla babočky bodlákové.

Sója ukončuje vegetaci koncem srpna a v první polovině září. Ve vyšších a chladnějších polohách později. Sklizeň probíhá za plné zralosti, kdy listy žloutnou, usychají a opadávají. Semena jsou odrůdově zbarvená a tvrdá.

 

Parametry

VýrobceSEMO
Cenová skupina2
Množství7g
Výsev04 / 05
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Sklizeň08 / 09 / 10
VýrobceSEMO
Cenová skupina2
Množství7g
Výsev04 / 05
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Sklizeň08 / 09 / 10
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu.

SOUHLASÍM