Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Svazenka vratičolistá 400 g

Medonosná
Proti půdním háďátkům
Brambory Rajčata Paprika Jahody Okurky Meloun Cibuloviny Salát Kořenová zelenina Česnak porek Mrkev Hrách Tykev Zelí
Ideální zelené hnojení pro všechny druhy plodin.
Zobrazit více
98.46% (26 hodnocení)
143 Kč
bez DPH 127,53 Kč
Není skladem
katalogové číslo: 020021
EAN: 8594003196157
Hmotnost: 0.4 Kg
výrobce:Forestina
Popis
parametry
Soubory ke stažení
Dotaz na produkt

Svazenka vratičolistá je ideálním zeleným hnojivem pro letní a podzimní výsevy. Není příbuzná s žádnou z tuzemských kulturních rostlin a tak tedy nehrozí přenos nemocí na zeleninu. Patří totiž do čeledi stružkovcovitých a je jediným zástupcem této čeledi u nás. To znamená, že není napadána chorobami či škůdci a je odolná i vůči háďátku řepnému. Rostlina má velmi krátkou vegetační dobu a od zasetí po vykvetení postačí jen 50 až 60 dní. 

Svazenka dorůstá až do výšky 80 cm. Je velmi nenáročná na půdu, dobře roste v nížinách i vyšších polohách a vyhovuje jí slunné stanoviště. Dobře se jí daří v lehké propustné hlinitopísčité půdě s dostatkem humusu. Skvěle se hodí i do horkého počasí, protože velice dobře snáší sucho. Je ideální coby letní meziplodina na zelené hnojení, neboť významně potlačuje plevel, chrání půdu před erozí, vysycháním. Svazenka pro zelené hnojení se začíná vysévat po sklizni prvních plodin.  

Mezi včelaři je svazenka oblíbená jako vynikající medonosná plodina. Květy svazenky obsahují nektar s vysokým obsahem cukrů (až 40 %), který je skvělou potravou pro včely i motýly. Pokud svazenku pěstujete právě kvůli včelám, je dobré ji vysévat postupně od poloviny dubna v třítýdenních intervalech. 

Svazenka má velice jemné semeno a je problém s přesetím. Proto semínka můžete namíchat v poměru 1:1 s jemným (říčním)pískem. Pokud je svazenkové hnojení příliš husté, rostlinky polehávají a zahnívají. Svazenky sejeme opravdu malinko, ve směsi s pískem použijeme pouze cca 4g na m2.

Hlavní výhody:

  • zelené hnojení zvyšuje obsah humusu v půdě - náhrada za nedostatek chlévského hnoje

  • kromě obohacení půdy o celý komplex živin zelné hnojení chrání dočasně odkrytou půdu před vysoušením sluncem, erozí větrem a vymýváním živin deštěm, příznivě ovlivňuje vodní i tepelný režim půdy

  • rostliny půdu prokoření a oživí, zlepší její strukturu a prokypří ji, obohatí ji o cenný humus, prospívají užitečným půdním mikroorganismům

  • mají i fytosanitární - ozdravné účinky, napomáhají odstranění půdní únavy

  • potlačují růst nežádoucích plevelů, neboť jde o bujně rostoucí a vitální rostliny

  • uznané certifikované osivo určené k zelenému hnojení v hobby kvalitě - nemořené

Upozornění:Tyto údaje jsou pouze informativní.

TIP: Po sklizni raných zelenin a brambor vyséváme například slunečnici (potřebuje k růstu alespoň 9 týdnů), svazenku, lupinu, pohanku, hořčici, řepku, měsíček , hrách, pelušku atd. Můžeme zvolit i různé kombinace a přebytky osiva zeleniny a vysít na zelené hnojení třeba salát, špenát, fazole, košťáloviny apod.

Zelenou hmotu posečeme v době květu, kdy je její obsah nejhodnotnější. Vikvovité rostliny v této době poutají nejvíce dusíku. Brutnák, svazenka, pohanka a další dávají potravu včelám, proto je můžeme nechat kvést co nejdéle. Nesmí však dojít k dozrání semen, která by posléze klíčila v době, kdy na záhonech chceme pěstovat zeleninu a nikoliv zelené hnojení.

Posečené rostliny ihned zapravíme do půdy, zoráme či zaryjeme. Pokud je předtím podrtíme například sekačkou na trávu, bude proces obohacení půdy probíhat lépe a rychleji.

Parametry

VýrobceFORESTINA
Balení400 g
Dávkování400 g na 200 - 266 m2
Doba použitelnosti2 roky od data výroby
Výsev04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Hloubka setí1,5 - 2 cm
Hustota setí1,5 - 2 g / m2
VýrobceFORESTINA
Balení400 g
Dávkování400 g na 200 - 266 m2
Doba použitelnosti2 roky od data výroby
Výsev04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Hloubka setí1,5 - 2 cm
Hustota setí1,5 - 2 g / m2
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal