Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Lupina - Vlčí bob 500 g

Medonosná
Rajčata Paprika Okurky Meloun Salát Tykev Zelí
Ideální pro listovou, plodovou a brukvovitou zeleninu.
Zobrazit více
86.09% (23 hodnocení)
39 Kč
bez DPH 34,65 Kč
Není skladem
katalogové číslo: 020085
EAN: 8594030384145
Hmotnost: 0.5 Kg
výrobce:Forestina
Popis
parametry
Soubory ke stažení
Dotaz na produkt

Lupina neboli vlčí bob je označována jako rostlina třetího tisíciletí. Jedná se o novodobější rostlinu, která je také velmi vhodná pro zelené hnojení. Rostliny mají vynikající potenciál fixace dusíku v půdě, čímž se celkově zlepšuje její struktura a úrodnost. Lupinu nesejeme na záhony, kde jsme pěstovali luskoviny (fazole, hrách, bob) - půdě svědčí střídání nepříbuzných rostlin. Ideální je na záhony, kde rostla nebo bude růst na dusík náročná listová (špenát, salát, zelí, čekanka, rukola, kozlíček) či plodová (rajčata, okurky, papriky, dýně, melouny) zelenina, ale také brukvovitá (zelí, kapusta, květák, ředkev, růžičková kapusta, hořčice, brokolice, pekingské zelí, křen nebo řepka). 

Pro zelené hnojení je doba vegetace 70 - 80 dní. 

Lupina patří mezi vikvovité rostliny, které jsou známé symbiózou s hlízkovitými bakteriemi, které poutají vzdušný dusík. Ten se po odumření rostliny uvolňuje a slouží jako výživa následné plodině. Dále se rostliny z této čeledi vyznačují kůlovým kořenem pronikajícím do značných hloubek, čímž provrtávají nepropustné vrstvy a vynášejí živiny do horních vrstev půdy. Lupina dobře snáší chlad a je proto vhodná i pro brzské jarní výsevy.

Pro zapravení zeleného hnojení do půdy před zimou je nejlepší vysít do konce srpna. Zelenou hmotu posečeme v době květu, kdy je její obsah nejhodnotnější. Vikvovité rostliny v této době poutají nejvíce dusíku. Rostliny dávají potravu včelám, proto je můžeme nechat kvést co nejdéle. Nesmí však dojít k dozrání semen!

Hlavní výhody:

  • zelené hnojení zvyšuje obsah humusu v půdě - náhrada za nedostatek chlévského hnoje

  • kromě obohacení půdy o celý komplex živin zelné hnojení chrání dočasně odkrytou půdu před vysoušením sluncem, erozí větrem a vymýváním živin deštěm, příznivě ovlivňuje vodní i tepelný režim půdy

  • rostliny půdu prokoření a oživí, zlepší její strukturu a prokypří ji, obohatí ji o cenný humus, prospívají užitečným půdním mikroorganismům

  • mají i fytosanitární - ozdravné účinky, napomáhají odstranění půdní únavy

  • potlačují růst nežádoucích plevelů, neboť jde o bujně rostoucí a vitální rostliny

  • uznané certifikované osivo určené k zelenému hnojení v hobby kvalitě - nemořené

Upozornění: Tyto údaje jsou pouze informativní.

TIP: Po sklizni raných zelenin a brambor vyséváme například slunečnici (potřebuje k růstu alespoň 9 týdnů), svazenku, lupinu, pohanku, hořčici, řepku, měsíček , hrách, pelušku atd. Můžeme zvolit i různé kombinace a přebytky osiva zeleniny a vysít na zelené hnojení třeba salát, špenát, fazole, košťáloviny apod.

Zelenou hmotu posečeme v době květu, kdy je její obsah nejhodnotnější. Vikvovité rostliny v této době poutají nejvíce dusíku. Brutnák, svazenka, pohanka a další dávají potravu včelám, proto je můžeme nechat kvést co nejdéle. Nesmí však dojít k dozrání semen, která by posléze klíčila v době, kdy na záhonech chceme pěstovat zeleninu a nikoliv zelené hnojení.

Posečené rostliny ihned zapravíme do půdy, zoráme či zaryjeme. Pokud je předtím podrtíme například sekačkou na trávu, bude proces obohacení půdy probíhat lépe a rychleji.

Parametry

VýrobceFORESTINA
Balení500 g
Dávkování500 g na 20 m2
Doba použitelnosti2 roky od data výroby
Výsev03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Hloubka setí4 - 5 cm
Hustota setí25 g / m2
VýrobceFORESTINA
Balení500 g
Dávkování500 g na 20 m2
Doba použitelnosti2 roky od data výroby
Výsev03 / 04 / 05 / 06 / 07 / 08 / 09
Místo výsevuzáhon
Místo pěstovánízáhon
Hloubka setí4 - 5 cm
Hustota setí25 g / m2
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal